lapas galvaKandavas novads
dzīvo ar garšu!

Kandavas novada vēsture

Kandavas nosaukums - CANDOWE - rakstiski pirmo reizi minēts miera līgumā, kas noslēgts 1230. gada nogalē starp deviņiem Austrumkursas pilsnovadiem, Rīgas pilsētu, Rīgas arhibīskapiju un Zobenbrāļu bruņinieku ordeni. Kandavas vārdam ir vairāki skaidrojumi: "kandave"- zirga atstātas pēdas dūkstīs; mitra, izbraukta, iemīta vieta, vieta ūdens malā vai stūrī, "kandavāt" – pērt, sist zirgus, "kandavnieks" - zirgu bende. Nosaukumi, domājams, radušies senatnē, kad tagadējās Lielās ielas galos bijušas upes piestātnes. No tām kalnā veda primitīvi uzbraucamie ceļi, kurus pastāvīgi izskaloja no augšas plūstošie lietus ūdeņi un strautiņi. Smagos preču vezumus bez zirgu pātagošanas kalnā uzbraukt nevarēja. Radās arī dziļi zirgu pēdu nospiedumi.

printēt Lasīt visu ziņu

Ieskats sporta vēsturē Kandavas novadā 12.03.2018

Slēpotāji Kandavas apkārtnē
Slēpotāji Kandavas apkārtnē

Sports ziemā

 (20. gadsimta 20. gadi – Otrā pasaules kara laiks)

Tulkojot no angļu valodas, vārdam „sports” [sport] ir vairākas nozīmes. Tas ir gan kā sports, gan arī kā izklaide. Un tā jau arī ir, ka sports ir gan nopietnas sacensības, uzvaras un zaudējumi, gan arī izprieca, ko cilvēks izmanto vienkārši savas labsajūtas uzlabošanai, izklaidei un labas fiziskās formas uzturēšanai.

Dažādi sporta veidi ir pazīstami jau no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām. Un jauni arvien vēl nāk klāt. Tiesa, tie laiki, kad Olimpisko spēļu laikā tika pārtraukta pat kara darbība, ir pagājuši. Politisko notikumu dēļ gan atsevišķas valstis Olimpiskās spēles ir arī boikotējušas.

printēt Lasīt visu ziņu

Sporta dzīve Kandavā pēckara gados /1945 – 1960/12.09.2018

Kandavas stadiona tapšanas vēsture

Neskatoties uz dažādām pēckara grūtībām, kartīšu sistēmu, nabadzību un represijām pret daudziem iedzīvotājiem, cilvēki vēlējās dziedāt, spēlēt teātri un arī sportot. Šodien daudzi jaunākās paaudzes kandavnieki un viesi nemaz nezina, ka tagadējais Abavas, Kūrorta un Lielās ielas rajons izskatījās pavisam savādāks. Par tiem laikiem savās atmiņās Kandavas Lauksaimniecības tehnikumu beigušais un vēlākais tehnikuma pasniedzējs un mednieku un makšķernieku biedrības „Mežarags” priekšsēdētājs Laimonis Tropiņš (1929) savulaik rakstīja: „Pēc Otrā pasaules kara stadions sāka veidoties vietā, kur pašlaik atrodas pasts un Kandavas tirgus. Tā iekārtošanā sākumā piedalījās krievu karaspēka daļa, kas bija izvietota Kandavā. Pēc karavīru aiziešanas stadionu pārņēma jaundibinātais Kandavas Lauksaimniecības mehanizācijas tehnikums. Mēs, audzēkņi, ar pajūga ratiem vedām velēnas no skrejceļiem un tāllēkšanas laukumiem paredzētajām vietām. Futbola laukums jau bija izveidots. Starp kursiem jau notika sacensības futbolā. Pirmo projektu plašākam stadionam izvirzīja toreizējais tehnikuma direktors Pēteris Kurzemnieks – stadionu celt pretī tehnikuma (arodskolas) darbnīcām, kur tagad atrodas tirdzniecības komplekss un mašīnu stāvlaukums (autobusu pietura). „Teteriņos” paredzēja izveidot ziemas sporta bāzi. Tomēr, nodibinoties Kandavas rajonam, sporta dzīves vadītāji J. Ansbergs, E. Grindulis, A. Zolts, Alksniņš 1955. gadā lika priekšā citu projektu – stadionu celt „Teteriņos”. Sāka attīrīt vietu no akmeņiem. Spridzināšanu vadīja toreizējais DOSSAF vadītājs V. Brīgers ar milicijas priekšnieka P. Ladusāna atbalstu. (..) Plaši tika rīkotas talkas, kurās piedalījās celtniecības organizācijas. Talkās strādāja rajona jaunieši, to skaitā galvenokārt KLMT audzēkņi. 1959. gada vasarā stadionā notika vieglatlētikas sacensības. Bija uzbūvēts futbola laukums, skrejceļš ar četriem celiņiem, vieglatlētikas sektori (visi ar izdedžu segumu), tribīnes, neliela informatora mājiņa, stadiona lielā ēka – noliktava, šautuve, basketbola laukums ar dēļu grīdu, divi volejbola laukumi, tribīnes”. No 1957. gada par stadiona pārzini sāka strādāt Otrā pasaules kara invalīds, kādreizējais sportists un sporta mīļotājs Egons Grindulis.

printēt Lasīt visu ziņu
back to top